Nisam ja rođen za fotografa

Znam da nije bitan samo objekat, nego i objektiv, ali…

Volem dobru fotografiju, al’ ne umem da je napravim. Omakne se prst po okidaču, pa i ćora-koka ponekad ubode zrno. Kapiram da bih bio bolji, kad bih više vežbao; kao i svi mi u svemu (u)ostalom. Al’, eto… Eye rolling smile

Al’ jasno mi je kad moj prijatelj kaže da je teško slikati hranu. Za početak postaviš je u tanjir, pa bi da pripremiš scenu, a ona (hrana) doziva i doziva. Smile with tongue out Evo, prilažem dokaz.

Svetlo je bilo ambijetalno (štedljive sijalice s plafona, 2700K), još jedna štedljiva s aspiratora (refleksija se ogleda u žutoj nijansi na radnoj površini u levoj strani fotke) i blic. Škljoc! Camera

Na bližem tanjiru je “ledena kocka”, a u daljini je “plazma torta” čiju sam gornju površinu malo zamutio da se ne vidi broj godina na njoj (odma’ bi stigle pritužbe da sam neozbiljan za svoje godine). Ruka jeste malo zadrhtala prilikom slikanja, jer je žurila ka objektima slikanja. Plate

Wikipedia protestvuje

Slobodni svet se udružuje protiv novog talasa onih koji žele da vladaju pomoću cenzure. Preti opasnost da Internet dobije Velikog Brata, onog pravog. Portal en.wikipedia.org se isključuje na 24 sata u  znak protesta.

Možete vi da volite portal Wikipedia.org ili da ga ne volite, da imate ovakvo ili onakvo mišljenje o njemu – tek, činjenica je jedno: svet je postao drugačiji zahvaljujući postojanju tog projekta. Omiljeni argument protivnika Vikipedije je taj da gerila-znanje nije znanje, a da kompetentnost i relevantnost nije moguće postići gerila-pisanjem.

E, pa znate li šta ima novo? Kompetentnost i relevantnost nije moguće postići ni kompetentnim i relevantnim pisanjem. Kompetentan je i relevantan onaj ko može da kupi sve nas zajedno, i naše države, za šaku dolara. A ne onaj ko zna.

Danas više ne važe činjenice, nego važi istina. Ljubitelji činjenica nisu na ceni; to jest, njihov život ne vredi mnogo.Danas više ne važe činjenice, nego važi istina. A istina je ono što žele oni koji mogu sve da plate. Danas zagovornici jedne teze zapravo podstiču ostvarenje svojih ciljeva koji su različiti, skriveni i usmereni na jačanje sopstvene strane u odnosu na neku drugu. Lobiji su postali jači od većine država, a državni monopol sile je postao sredstvo u rukama moćnih.

Onaj ko zna, a nije deo tog vladajućeg establišmenta, ima da ćuti dok mu se ne dozvoli da govori. A ko među takvima hoće da govori, biće ismejan, kompromitovan ili ućutkan. Mehanizmi kontrole su davno uspostavljeni. Preostao je samo jedan, a i taj je na putu da padne na kolena…

Nastavite sa čitanjem… “Wikipedia protestvuje”

Teorija lansiranja

Fotografije lansiranja u svemir koje nam je domaćin obznanio su potpuno čarobne. Ali kako uopšte znamo da će ono što ispalimo uzbrdo zaista gore i ostati, da se neće bilo strovaliti nazad ili otići van našeg domašaja?

Znamo, em lako em poodavno. Lansiranje u svemir najčešće služi da objekat koji lansiramo kruži oko Zemlje. Da bi se to desilo, potrebno je da se on kreće dovoljno brzo da ne bi pao na Zemlju, ali i dovoljno sporo da bi to kretanje zaista i bilo kružno, da ne ode tamo negde odakle je došao Sima Kosmos iz Dalekog Svemira. Dakle, treba nam situacija sa sledeće slike:

Satelit se nalazi na visini H od površine Zemlje, koja ima poluprečnik R. U tom trenutku na satelitu se startuje motor koji mu dodeljuje horizontalnu brzinu (na slici to je v0), i koja treba da je takva da zadrži satelit u kružnom kretanju oko Zemlje.

Nastavite sa čitanjem… “Teorija lansiranja”

Horoskop Diotalevi-SP: 1. Objava metodologije

Nesrećan je onaj ko ne bude mogao da se priključi ovom, najvažnijem projektu u budućoj istoriji pankontinentalne metodologije proricanja jučerašnjeg i današnjeg dana, prošlog i sledećeg meseca, kao i i ove i sledeće godine. Predugo je trajalo i naporno bilo ovo iščekivanje da se konstelacija preduslova slije u petodimenzionalni vektor čija hiperlinearnost je daleko složenija od prethodne i ove rečenice.

Zbog toga ćemo ovog časa promeniti način pisanja.

Važan je dan danas. Datum 17. januar 2012. godine biće pominjan u najvažnijim almanasima sveta i člancima od one vrste “dogodilo se na današnji dan” kao istorijski trenutak u kome je došlo do revolucije horoskopa.

Ekipa Suštine pasijansa je odavno primetila jednu društvenu anomaliju u sopstvenim redovima. Naime, sva petorica momaka (momci u duši, inače svi odreda ozbiljni ljudi) iskazuju animozitet prema klasičnom horoskopu, mada to čine u različitoj meri. Nažalost, taj stav se pokazao kao društveno neprihvatljiv, s obzirom na to da većina stanovništva sa osobitom pažnjom, pa i pijetetom, prati horoskope i oslanja se na njih više nego na logiku. Još gore, dekadentnom se smatra sklonost nas, koji ne prihvatamo klasične horoskope, da pojavama pripisujemo značenja koja se tumače u složenoj strukturi fizičkih, mentalnih, društvenih i inih veza. To je izazvalo negativne reakcije mnogih (inače čestitih) ljudi, koje se pružaju u širokom opsegu od diskretnog izbegavanja do veoma glasnih osuda društveno neprihvatljivog angažmana u vidu plasiranja sopstvenog mišljenja (kao što rekoh – dekadencija).

Ali – mi nismo dekadentni! Mi smo samo neka vrsta perfekcionista i zato nam je bilo stalo do toga da horoskop koji ćemo koristiti odgovara našem viđenju već tumačene stvarnosti. Na stranu to što želimo da izbegnemo gnev onih do čije reakcije nam je oduvek bilo stalo.

Znaci horoskopa po metodi Diotalevi-SP. Autor dizajna znakova je Rolando Peharec, ekskluzivno za Suštinu pasijansa.

Nastavite sa čitanjem… “Horoskop Diotalevi-SP: 1. Objava metodologije”

Najlepše fotografije lansiranja u svemir 2011

Ova kolekcija fotki mi je zamalo promakla. Našao sam je sasvim slučajno.

Svemirski brod Sojuz-Gagarin poleće iz Bajkonura, april 2011.

Na portalu space.com, još u decembru je objavljena kolekcija od 39 izuzetno zanimljivih dokumentarnih fotografija poletanja raznih raketa i projektila u svemir.

Naći ćete tamo fotografije programa agencija iz SAD, Rusije, EU, Kine, Indije, pa čak i Argentine. Prvi tango u svemiru, boktemazo!

Poletanje Atlantisa 8. jula 2011: poslednja misija šatla, snimak iz aviona

Ne mogu da odolim: sledi digresija u vidu muzičke zavese primerene ovim fotkama.

(Via)

Muke zbog vatre

Kako je to moglo da izgleda u praistoriji? Vatra je bila čudo, ko zna koliko je vremena trebalo da bi se njome ovladalo. Evo jedne imaginarne pričice o vremenu kad homo sapiens nije bio jedina razumna vrsta na planeti.

Ovaj simpatični crtać mi je pobudio mnoge asocijacije, ni lepe ni duhovite, na političku scenu u Srbiji s početka 2012. godine. Ali, nećemo ovde o tome.

Fotografija dana, 16. januar 2012

Bio sam u odličnoj prilici da napravim fotku koju odavno meračim. Uspeo sam jednom načinjenom ekspozicijom…

Nakon što smo još prošlog četvrtka bili u poseti oftalmologu u Novom Sadu, najzad smo danas stigli da naručimo nove cvikere (i Jasna i ja menjamo dioptrije za oba para cvikera). Tokom prepodneva, otišli smo u nedavno renoviranu optičarsku radnju, to je firma u koju i inače idemo redovno, i naručili sve što treba; biće gotovo u četvrtak, kažu.

Pri polasku od kuće, poneo sam fotoaparat i izrazio nameru da napravim fotku koja je puna cvikera – što više, to bolje. I to je bio jedini iskazani parametar. Sad, imao sam ideju da bi trebalo pratiti geometriju, koristiti prave uglove, možda se poigrati sa ograničenim bojama, ali to nije bio element zadatka.

Postoji jedan prostrani odeljak u toj radnji, blizu vrata, gde su izloženi muški cvikeri na nosačima koji su zaključani (mrtvi ugao za radnika za pultom). I pri izlasku iz radnje, mirno i bez žurbe puknem jedan jedini snimak na taj zid, jer je sadržao tačno ono što sam hteo. Evo rezultata:

Fotografija dana za 16. januar 2012.

Pre nego što pitate: da, ovo jeste blagi izrez, u primenjenoj proporciji i sa oko 70% od početne površine fotke. I da, boje sam jako naglasio da bi iskočile u tim “flekicama”. Sve te intenzivne boje, mada prenaglašene, zapravo su postojeći odsjaji reklama iz izloga; to je bio element neočekivane dobiti, baš je dobro što se desio. Dobio sam tačno onaj motiv koji sam zamislio i to je to: mišn akomplišd. Živeli, što bi rekli moji drugari koji su večeras okusili po čašicu prijatno zagrejanog Henesija. Hot smile