Fotografija dana, 27. januar 2012

Blesavog li vremena! U Kikindi i vremenske prilike moraju da budu mimo sveta, dajući legitimitet ostalim glupostima u ovoj varoši.

I tako, dok se sve južno od Dunava guši pod snegom, ovde je granulo već treće proleće od Nove godine. Jedan dan vetar probije do kostiju, a sutradan sunce. Jeste, zubato sunce, ledene noći i tako to, ali opet… Da sam bio u prilici, otišao bih negde u atar da uslikam zlatni sat, koji je danas u Kikindi bio perfektan. Uostalom, gledajte:

Fotografija dana za 27. januar 2012.

Te bele trake na crepu su, da izvinete, sneg. I to sav sneg koji je opstao od juče.

Autoportretni detalj je samo onako, usput. I pre nego što pitate, da odgovorim: da, jesam. Zamutio sam gornji levi ugao da bih izazvao efekat produžene perspektive. Čak sam i blagi gradijent izveo u okolini tog auta u srednjem planu. Ostatak obrade je bio mali: malčice sam pojačao kontrast, mrdnuo sam balans belog za milimetar udesno da pojačam efekat zlatne boje, izrezao sam kadar i to je bilo to. Zadatak je bio vrlo jednostavan – da dokumentujem kako izgleda januarsko popodne u mojoj varoši, što nije bilo teško izvesti, pa je ishod jasan: mišn akompolišd. Nerd smile

Stephen Stills: Čovek koji je znao više od drugih

…i još uvek zna, ako ćemo pošteno. Samo što je zakasnio da pokaže baš sve. Šteta.

Petak je veče, a mi već vekovima nismo ništa zapržili na Suštini pasijansa, onako momački, da produvamo uši kako dolikuje. Pade mi na pamet… Da, to je to. Vežite se, polećemo.

Stephen Stills je muzičar koji je ostavio velik trag u popularnoj muzici. Hajde da kažemo da ga ostavlja i dalje, mada to možda više i nije istina, ali čovek je takva faca da mrtav ‘ladan vadi neobjavljene snimke od pre 40 godina i odvaljuje nas retroaktivno. Ali, o tome malo kasnije.

Velika priča je počela tako što je Stills, tokom kanadske turneje sa svojom grupom, nabasao na Neila Younga u nekom ćumezu u Vinipegu, a zatim ga ubedio da pođe sa njim u Kaliforniju, gde će napraviti novu grupu. Tako i bi. Boktemazo, pa da je samo to uradio, Stills bi zaslužio slavu – ko zna da li bismo, kad i kako inače saznali za Neila Younga.

Young je znao da piše pesme, o još kako je znao, ali recimo naglas: Stills je onaj ko ga je naučio da spakuje pesmu u aranžman. Mr Soul? Broken Arrow? Expecting to Fly? Youngova pamet, Stillsov rad.

Nastavite sa čitanjem… “Stephen Stills: Čovek koji je znao više od drugih”

Horoskop Diotalevi-SP: 11. Znakovi – Pištaljka

“Tralala osobe”, pričalice ili zaklapače – tako ih drugi nazivaju. A zapravo je reč o ljudima velikog mentalnog kapaciteta koji, eto, kanališu povećanom količinom govorenja.

PIŠTALJKA

PIŠTALJKA - vazduh/glugenijaDIMENZIJE – vazduh/glugenija

OSOBINE – Pre ljubitelji usmenog kazivanja nego pisane reči, osobe u znaku pištaljke su rođene pričalice. To su glumci, advokati, političari i filozofi, ređe profesori i profesionalni instruktori. No, s obzirom da su to u suštini nežne duše, neće među njima biti mnogo vođa. Takođe nema bogzna koliko pakosnih, svadljivih i vređanju sklonih, što znači da takve kvalifikacije o tim ljudima možete dati uglavnom samo na planu profesionalnog delovanja, tamo gde je takav način uobičajen i prepoznatljiv. Izvesni broj pištaljki pokazuje sklonost ka licemerju i cinizmu; srećom, takvi ne čine većinu znaka (ali većina licemernih jesu pištaljke); nije provereno, ali smatra se da su to oni sa nadznakom Ikosaedra. Naprotiv, prosečna osoba u znaku pištaljke je pouzdan poslovni partner, drag prijatelj i tvrd poštovalac date reči. Sklonost ka bavljenju politikom, i to u prvim redovima glasnogovornika, čini takve osobe podložnim javnoj kritici koja nije uvek sasvim objektivna, pa treba misliti i o tome.

Pištaljke često kriju sklonosti koje su različite u odnosu na arhetip koji vlada o njima. Na primer, malo je poznato da su to osobe sklone rekreativnom sportu (pogotovo pozerskoj varijanti tenisa), ozbiljnom kolekcionarstvu (osobito numizmatici) i kombinatornim igrama (od šaha do sudokua). Na žalost, sve su to delatnosti u kojima je teško ostvariti neku profesionalnu karijeru, pa ti hobiji ostaju samo kao ventil za očuvanje mentalne uravnoteženosti. Zvuči pomalo neverovatno, ali pištaljke su veoma neotporne na prave svađe – rečitost tih ljudi je ipak samo maska – i moguće je da pretrpe jak duševni bol ukoliko se nađu u takvoj neprilici. Pošto je mnogima teško da povuku jasnu crtu između posla i pravog života, desi se da dospeju u stanje stresa zbog tipičnih iskušenja na radnom mestu. Takvima može pomoći samo korenita promena u profesionalnom životu. Uzrok tog nesklada leži u neuravnoteženosti dimenzija ovog znaka.

Nastavite sa čitanjem… “Horoskop Diotalevi-SP: 11. Znakovi – Pištaljka”

Evolucija malog ekrana

Pre tačno 86 godina, otvorena je Pandorina TV kutija.

John Logie Baird, škotski pronalazač, demonstrirao je svoj patent članovima Kraljevske institucije i reporteru časopisa The Times u svojoj laboratoriji u Sohou. I tada je sve počelo…

Fotografija prvog TV prenosaBaird do tada nije imao mnogo sreće sa pronalascima. U svojim dvadesetim godinama pokušavao je da napravi dijamant grejući grafit, što je jednom dovelo do gadnog kratkog spoja i nestanka struje u celom Glazgovu. Bio je tu i pokušaj plasiranja brijača od stakla, koji je, doduše, bio otporan na rđu, ali se prečesto lomio da bi mogao da dosegne komercijalni uspeh. Izgledalo je da će se ista stvar desiti i sa televizijom kada je pre pomenute demonstracije pokušao da dobije malo publiciteta – urednik vesti Daily Expressa je rekao jednom svom službeniku: “Zaboga, siđi na prijemno odeljenje i otarasi se ludaka koji je tamo. Tvrdi da ima mašinu koja omogućava bežično gledanje na daljinu! Pripazi se, moguće je da ima nož sa sobom!”.

Slika koju je Baird demonstrirao bila je daleko od prihvatljive za današnje pojmove – 30 vertikalnih linija, sa 12,5 sličica u sekundi. No, čovečanstvo do tada nije videlo ništa slično…

Nastavite sa čitanjem… “Evolucija malog ekrana”

Fantastične leteće knjige g. Morisa Lesmora

Da ne pričam mnogo, ovog puta ne bi trebalo. Ipak, da prenesem delić teksta iz najave na mestu na kome sam našao sledeći animirani film:

Inspirisan, u jednakoj meri, uraganom Katrina, Basterom Kitonom i filmom “Čarobnjak iz Oza”, kao i ljubavlju prema knjigama, film “Moris Lesmor” je priča o ljudima koji posvećuju svoj život knjigama i o knjigama koje uzvraćaju istom merom. “Moris Lesmor” je dirljiva, duhovita alegorija o lekovitim moćima priče.

Bilo je ovo pametno utrošenih petnaest minuta vašeg dragocenog vremena, zar ne?

Nešto mi govori da ćete ćemo još čuti o ovom filmu.

Fotografija dana, 26. januar 2012

Lična beleška: kad ti se neka fotografija ne da, odustani i promeni lokaciju.

E, da: celog dana sam se bavio nečim drugim, a tek predveče, kad je trebalo da izađem iz kuće i odem do centra grada, setio sam se kako je prethodnog dana išlo loše. Pa dobro, kao što rekoh, valjda u nekom projektu koji podrazumeva razvoj ličnih sposobnosti treba da bude i loših dana, e zbog iskustva i pouke o tome kako se takvi dani prevazilaze. Sad, masiram vas i lošim fotografijama, ali gledajte to sa svetle strane: ja ću da pravim gluposti kako vi ne biste morali.

Večeras sam se osokolio da uradim nešto blesavo, na granici sopstvenih mogućnosti. Imam jedan problem koji sam uočio odavno, ali nisam o njemu govorio: otkako imam pozamašni višak kilograma, ruka mi nije dovoljno mirna. Baš ono, doslovno, izazovem škart zbog neispravnog držanja fotoaparata. Prošao sam i škole i preporuke i iskustvo na tom planu i znam koliko to ne valja, ali eto. I pade mi na pamet dok sam dva-tri minuta čekao Jasnu na jednom parkingu: sad ću da izađem i uslikam auto iz ruke, bez oslanjanja i bez blica, dok ne dobijem čist kadar.

Nastavite sa čitanjem… “Fotografija dana, 26. januar 2012”