Fotografija dana, 30. januar 2012

Da zaokružimo celinu sa tim čudnim orhidejama…

Tigar-kambrija je otišla Jasninoj mami, a ova druga, kojoj nisam uhvatio tačno ime, ostade kod kuće. Pa ko da odoli: morao sam da uslikam i nju. Poučen iskustvom teškoće slikanja one prethodne orhideje, pokušao sam linijom manjeg otpora: nisam se patio sa pozadinama, nego sam rešio da radim makro, pa da prvi plan izolujem oštrinom i, možda, malim popuštanjem kontrasta i zasićenja boje u pozadini.

I opet je bilo teško, jer je bilo teško naći kadar. Nije problem ni priči ni izoštriti, nego je kadar uvek zakrčen nečim; vizuelno izdvajanje jednog cveta je bilo praktično neizvodljivo. Šta je, tu je, rekoh sebi: zatvorio sam sesiju znajući da imam nekoliko dobrih kandidata. Ama, na kraju ispade glavno pitanje – umem li ja to da izdvojim kako treba? Ocenite sami.

Fotografija dana za 30. januar 2012.

Pokazalo se da je lako skliznuti u prejaku obradu. Muka živa. Jednog časa sam prekinuo sa obradom, znajući da bih mogao do jutra da menjam, petljam i drndam – što je znak da izvorna slika nije baš neka – potencijal za obradu je premali.

U tom svetlu, mada će se nekome učiniti sasvim OK, proglašavam mišn not akomplišd, jer znam da je trebalo mnogo bolje. Ostale su neke pouke, a najvažnija od njih jeste da se ne može očekivati da postprodukcija reši probleme koji su realno ostavljeni baš u nameri da budu rešavani “na stolu”. Postprodukcija služi da se unaprede svojstva već dobrog snimka, a ne da se od lošeg napravi dobar. Sick smile

Sećamo se velikog rokera: Steve Marriott

Danas bi mu bio 65. rođendan, samo da nije onako strašno završio.

Steve Marriott, legenda britanske rock scene, rođen je 30. januara 1947. godine u Londonu. Bio je jedan od ljutih gitarista i pevača na čijim nastupima su prštale varnice – ili je barem to tako zvučalo. Obeležio je scenu radom u dve značajne grupe: Small Faces i Humble Pie.

Svašta se može ispričati, ali večeras to nećemo činiti. Opustićemo se i slušati dobru muziku.

Nastavite sa čitanjem… “Sećamo se velikog rokera: Steve Marriott”

Horoskop Diotalevi-SP: 14. Znakovi – Kišobran

Ovo je znak koji krije ljude sa velikim stvaralačkim nabojem, ali i sa vrlo nestabilnim karakterom da taj naboj iskoriste za dobro sveta.

KIŠOBRAN

KIŠOBRAN - voda/glugenijaDIMENZIJE – voda/glugenija

OSOBINE – Osoba u znaku kišobrana je rođeni zaštitnik, tutor i učitelj. Nameće sebi potrebu da služi kao lični primer i uvek pokušava da se istakne svojim rezultatima. Iako veoma komunikativna, takva osoba zapravo ima malo pravih prijatelja, jer nalazi za shodno da podigne zid oko sebe; neko takav neće težiti za prijateljima, nego za sledbenicima. S obzirom na visoku komunikativnost, osoba-kišobran kao najveće mane pokazuje drskost, iritantno nametanje mišljenja i sklonost ka flagrantnom odsustvu poštovanja prema nekim određenim osobama. Takođe, takve osobe su često nervozne, ali to pre ispoljavaju na sebi nego na drugima: izgriženi nokti ih često otkrivaju.

U lošem balansu sopstvenih težnji, osoba-kišobran je sklona da se opterećuje posebnim aspektima posla kojim se bavi. Ako je zanatlija, tražiće način da se pokaže kao umetnik; ako je inženjer, kišobran želi da stvori nešto više (da patentira nešto novo ili barem da napiše knjigu o predmetu svoje struke). Ako je umetnik, kišobran će vešto prodavati svoja dela i performanse. Zbog toga, takve osobe zahtevaju veoma veliku slobodu delovanja; pruži li im se tako nešto, daće maksimalne rezultate koji prevazilaze očekivanja. Međutim, ako su došli iz grupe Dinamičkih nadznakova, osobe-kišobrani nemaju dovoljno strpljenja da se bave kombinatornim delatnostima (šah, programiranje, enigmatika, kvizovi) iako bi, inače, mogli da pokažu dobre rezultate na tom planu. Prosto, mesto ih ne drži, skloni su odugovlačenju i, potom, brzeljanju kako bi odgovorili na rokove koji su im postavljeni. Ako su posredi Statički nadznakovi, valja da izbegavaju poslove koji podrazumevaju odgovornost za druge (vozači autobusa, turistički vodiči, vaspitači, treneri i slično).

Nastavite sa čitanjem… “Horoskop Diotalevi-SP: 14. Znakovi – Kišobran”

Još jedan izuzetak

Nisam neki ljubitelj Elvisa, a još manje njegovih imitatora, uglavnom luzera. Ali ovog rado ubacim u plejlistu-u…

Ne znam tačan razlog zbog čega mi je the King izuzetak. Izbor pesama (nisam primetio nijednu Elvisovu), aranžman, dobra produkcija, sve to skupa ili nešto četvrto. Tek, dajem vam na sud deo njegove diskografije.

Ne samo da za njegove pesme nema spotova (bar ne u onom konvencionalnom smislu), nego ni youtube ne daje neke “bogznakakve” preporučene linkove kad kojim slučajem natrčite na neku pesmu. Ruku na srce ni nadimak mu nije nešto originalan… Winking smile

tresi glavom, tresi glavom, tresi glavom,...Ovde ostavljam linkove za pesme, koje su mi pri ruci. Nadam se da ću vas zaintrigirati da pronađete i ostale…

  1. Rolling Stones – Sympathy For The Devil
  2. Bob Marley – No Woman No Cry
  3. John Lennon – Working Class Hero
  4. AC/DC – Whole Lotta Rosie
  5. Nirvana – Come As You Are

Gurnite sve ovo u neku plejlistu. Nećete se pokajati.

P.S.
Nikako, nikako, nikako i nipošto nemojte parati uši njegovom verzijom pesme “Whiskey in the Jar”. Žalosno je koliko jedan Irac može da unakazi irsku pesmu… Sad smile

Sećanje na pesnika

Eh… Zaslužio je mnogo više. Makar da ga se setim na vreme, a ne ovako. On bi mi oprostio, a vi kako hoćete.

Duško Trifunović (1933-2006)Prekjuče, u subotu, beše šest godina kako je Duško Trifunović otišao da piše i govori stihove serafimima. I sad kad pomislim, da je napisao samo pesmu “Tajna veza” i nijednu drugu u životu, bilo bi to dovoljno za poštovanje. A bio je velik i plodan autor prave poezije koja je bila u duhu vremena: lako se čitala i još lakše prihvatala, što je odlika samo najboljih pesnika. A tek sarađivati sa rokerima – pa još sa Bijelim dugmetom, dugo vremena jednom ozbiljnom firmom na polju rock’n’rolla u onoj Jugoslaviji – e, pa trebalo je imati petlju za to. Kako da ga ne poštuješ…

U poeziji Duška Trifunovića je bilo nečeg čudno istinitog što sam jako voleo. Imam negde jednu njegovu knjigu, moraću da je pronađem i prelistam posle, uh, bolje da ne kažem koliko godina… Nego, ja bih da se setim jedne druge Duškove pesme.

Greh

Grešio sam mnogo, a sad mi je žao
Što nisam još više i što nisam luđe
Jer samo će gresi kada budem pao
Biti moje delo – a sve drugo tuđe.

Grešio sam mnogo, učio da stradam
Leteo sam iznad vaše mere stroge
Živeo sam grešno, još ću, ja se nadam
Svojim divnim grehom da usrećim mnoge.

Grešio sam, priznajem, nisam bio cveće
Grešio i za sve vas koji niste smeli
I sad deo greha mog niko od vas neće
A ne bih ga dao – ni kad biste hteli.

 

Prva strofa je savršen epitaf. Nema više šta da se kaže. A i ne treba, ako ćemo pravo.

Savršenstvo pokreta

Ne znam koliko poznajete ili volite balet. Bez obzira na taj predznak, predlažem vam da odvojite pet minuta za ovaj snimak.

Nemam više šta da kažem nego što piše u naslovu: ne poznajem balet toliko da bih umeo da ga komentarišem, ocenjujem ili vrednujem mimo ličnog utiska. Zato mogu samo da kažem ponovo, ovog puta skrećući pažnju da je to samo lično mišljenje: ovo je savršeno.

Ima toga još na jutjubu: pogledajte na kanalu Duo MainTenanT.

Fotografija dana, 29. januar 2012

Slikao sam ovo puno puta. Večeras najzad izvedoh i za fotku dana…

Ma, može biti da preterujem, ali postoje neke vizuelne odrednice koje čine moj mali, udobni svet. Jedna od tih slika je velika šolja na radnom stolu. U njoj je nekad (često) bilo (mnogo) kafe, a sad večeri utapam u raznim čajevima. Izbegavam i čajeve sa mnogo kofeina, a takvi su svi “pravi” čajevi u kući, pa se nalivam napitkom od mente sa malom kašikom meda kao zaslađivačem.

A onda, kad završim, stavim kašiku preko šolje. I to ostane tako dugo, dok ne napravim novi čaj (kao upravo dok pišem ove redove) ili dok ne pomerim sa stola. Često sam to fotografisao, pa se igrao obradama nakon što bih završio fotku dana; mislim da sam u poslednjih mesec-dva to učinio najmanje deset puta.

Večeras mi naspelo da se poigram malo ozbiljnije. Sesija je bila kratka, svega pet ekspozicija – ali zato sam se dugo dvoumio… hm, troumio Winking smile između tri različito obrađene fotke. Umalo nisam napravio triptih, ali geometrija im je bila različita, pa ne bi ispalo bogzna kako. Evo odabrane fotke:

Fotografija dana za 29. januar 2012.

Taj “autoportret” na pozadini kašike je, dakako, nameran. Ovde se ne vidi baš najbolje: da bih izveo sporu ekspoziciju, uzeo sam jednu tvrdo koričenu knjigu, raskrilio je u uspravnom položaju i na nju oslonio aparat i ruke; taman stabilno da mogu da slikam.

Kanda je trebalo da pomerim komad papira i da prearanžiram kadar tako da nema te senke na vrhu. Formalno govoreći, napravio sam veeeeliki no-no. Međutim, ja sam zli autarh ovog bloga i proglašavam mišn akomplišd jer sam baš dobro raspoložen ovog časa, iako je vreme kad je odavno trebalo da odem na spavanje umesto što opet pijuckam čaj. Punch