Happy birthday, YouTube!

Znate šta: red je da čestitamo s obzirom na to koliko ga koristimo na Suštini pasijansa.

Sedam godina. Kao da ih je sedamdeset.Na današnji dan pre sedam godina, 15. februara 2005, registrovano je ime domena youtube.com i osnivači su počeli sa pripremom portala za objavljivanje video sadržaja. Filmstrip

Stvari su se odvijale takvom brzinom da to bilo teško pratiti. Clock

  • U maju 2005. počinje probni rad. Snail
  • U decembru 2005. kreće zvanični sajt, sa prvim rezultatom od oko osam miliona pregleda video klipova dnevno. Turtle

  • U oktobru 2006. Google otkupljuje YouTube za tričavih 1,65 milijardi dolara. Money
  • Juna 2007. YouTube pokreće servis za mobilne uređaje. Mobile phone
  • Juna 2008. servis Youtube se ugrađuje u televizor Sony Bravia. Soccer ball

Kada belo više nije belo

Ne, ovo nije reklama za deterdžent…

…već kratki savet za zimske dane. Sigurno ste, bilo da se intenzivno bavite fotografijom, ili da ste samo slikali svoju decu kako se igraju na snegu, ovih dana ispucali barem nekoliko tuceta fotki. Prebacili ste ih na komp, i ustanovili da je sneg na sve do jedne plavkast.

Hm, zašto se to javlja? U senci, kada sneg nije osvetljen sunčevom svetlošću, on reflektuje boju neba (primetićete da se ista stvar dešava na fotkama sa letovanja, u delu slike gde imate pesak u ‘ladovini). Ima li leka? Ima, naravno, evo slike s pomenutim problemom, pre i posle njegovog rešavanja.

Pre i posle

Po onoj narodnoj “bolje sprečiti nego lečiti”, treba podesiti balans bele boje pre white balance iconokidanja – trebalo je da i ja to uradim, ali je sunce brzo zalazilo i plašio sam se da ću da izgubim ovu divnu refleksiju, te sam samo uperio i okinuo. Ukoliko niste u pomenutoj frci, u ovom slučaju podesite balans na “senku” (shade), što je na vašem aparatu najčešće predstavljeno ikonicom koju možete videti ovde s desne strane…

…a ukoliko ste na ovaj post naleteli sa zakašnjenjem, nadam se da kao i svako prosečno srpsko domaćinstvo imate Photoshop kod kuće. Jednostavno, otvorite fotku, idite na Image-Adjustments-Hue/Saturation (ili iskoristite prečicu Ctrl-U), prebacite se u padajućem meniju sa “Master” na “Blues”, i igrajte se malo više smanjivanjem vrednosti “Saturation” i malo manje povećanjem vrednosti “Lightness”, dok ne dobijete rezultat koji godi vašem oku. Naravno, morate paziti ukoliko je vaše dete nosilo plavi skafander, ali u ostalim slučajevima rezultati su više nego zadovoljavajući.

Google čestita Dan državnosti Srbije

Gugao se trudi da čini sve što rade i druge velike kompanije: da se dodvori lokalnom tržištu. Evo nama lokalne škrabotine.

Recept najuspešnijeg poslovanja danas uobičajeno glasi “posluj globalno, deluj lokalno”. Taj koncept je toliko važan da kompanije samo na lokalizaciju online sadržaja daju enormne sume. Rekao bih vam koliko Google troši samo na lokalizaciju Monetization servisa (AdWords, AdSense, Analytics i prateći programi) na grupu jezika u kojoj je srpski. Ali nemam tačnu potvrdu iznosa, a pride imam interes u toj priči, pa ne smem da komentarišem osim što ću vam reći da je to čestit sedmocifreni iznos svakog meseca.

E, sad na red dolazi novi nivo lokalizacije, a to je lokalno delovanje. To je nešto što prodavci magle i sumaglice nazivaju “politika prisustva”. U tom trendu delovanja, Google je danas lansirao doodle povodom Dana državnosti Srbije.

Sretenjski gugao!

I kao što reče PoZZdravljač, koji mi je prvi i skrenuo pažnju na ovo, malo previše liči na one kvazinovčanice iz perioda hiperinflacije; dodajem tome: liči na one papiriće koji služe kao novčanice za monopol. Kakve veze ove monohromatske šare imaju sa Danom državnosti, meni baš i nije sasvim jasno. Deluje nejasno, otaljano i bez ikakve druge asocijacije osim pomenutih, a to sa Danom državnosti nema veze.

Na stranu što je kompanija Google još na početku procesa lokalizacije odlučila da ne lokalizuje ime svog brenda, tako da je ovaj nastup ispao čist promašaj.

Pošteno, ovo je prvi Google doodle koji mi se uopšte nije dopao.

Jedva sam dočekao ovaj sneg…

… pa da na miru kažem “Kad će, bre, to leto!?”

komarac je kao muškarac – ubode, pa odeŠta, bre? A, to! Ma, pusti. Uhvatila me neka stadionska groznica. Nego, si čuo foru da je neki naš lik u Kanadi izmislio kao neko ultra-sredstvo za ubijanje komaraca. Ono kao patentirao i te fore. E, al’ fora je u tome što je to neka žešća glupost. Tipa dve cigle koje označi sa A i B. I sad kao na cigli B postoji mesto označeno sa iks. E, al’ fora je da u kutiji to kad kupiš ima i neko uputstvo. Mis’im, ono papirče unutra. Ja to, bre, pocepam k’o Nole majicu, al’ ovi sa “zapada”, brate, glupi; oni su bez toga izgubljeni k’o nevinos’ na ekskurziji. E, i tu sad fora piše da se stavi komarac na to mesto iks na cigli B, a onda ciglom A treba jako udariti u ciglu B. I sad se tu navodi da taj postupak treba ponoviti za svakog narednog komarca. I sad fora na kraju je da tu piše da se preporučuje što češća upotreba, kao ono vremenom se uvežbaš, pa s jednim udarcem ubiješ više komaraca. E, al’ pazi, to je kao sad ono patentirano i oni vode računa o tome, mis’im, ono ne krade se i slično. Al’ lik sve to prodaje samo preko reklama u novinama, tipa strava sredstvo za ubijanje komaraca. I sad ko se navuče, on plati neku kintu, tipa dvajes-trijes dolara. Fora je da to bude neka suma za koju niko neće da se bakće oko povraćaja novca, kad shvati da ga je ovaj izradio. E, al’ ne može ni da dokaže da ga je ovaj izradio, jer u reklami on kaže da je to sredstvo za ubijanje komaraca, a ne za hvatanje, znaš.

Slučajevi (6): Optička varka

Ne želi da poveruje u ovu pojavu…

– * –

Optička varka

Semjon Semjonovič, stavivši naočare, posmatra bor i vidi: na boru sedi seljak i preti mu pesnicom.

Semjon Semjonovič, skinuvši naočare, posmatra bor i vidi – da na boru niko ne sedi.

Semjon Semjonovič, stavivši naočare, posmatra bor i opet vidi – da na boru sedi seljak i preti mu pesnicom.

Semjon Semjonovič, skinuvši naočare, opet vidi – da na boru niko ne sedi.

Semjon Semjonovič, opet stavivši naočare, posmatra bor i opet vidi – da na boru sedi seljak i preti mu pesnicom.

Semjon Semjonovič ne želi da poveruje u ovu pojavu i smatra je optičkom varkom.

1934.

Semjon Semjonovič, skinuvši naočare, posmatra bor i vidi – da na boru niko ne sedi.

– * –

(Danil Harms: IV ciklus – Slučajevi)

Sinhronizacija

Ovaj neobični film je u celosti snimljen sa iPhone 4, što je manje bitno. Bitniji je doživljaj koji ovo minijaturno remek-delo proizvodi. Gledajte pažljivo.

Autor filma je Alberto Corral, animator u kompaniji Dreamworks.

Fotografija dana, 14. februar 2012

Iz veoma razumljivih razloga, neće biti nikakve elaboracije ove fotografije niti načina njenog nastanka.

I tako, došlo nam drago društvo, od one vrste kad se vadi Ona Posebna Iz Zalihe. A šta može da bude lepše kad radiš nešto besno, a ne moraš.

Fotografija dana za 14. februar 2012.

Bolje da ne znate koliko smo popili. Da kažem samo ovo: mmiiššnn aakkoommpplliiššdd.

Smile with tongue out