СФ иза кулиса, завиривање треће.

Да видимо, досад смо имали једно укидање цивилизације јер је посада отишла на одмор, једно препуштање злочинцима на управљање јер нико није закрпио рупу у систему… шта је следеће? Пауза за рекламе!

Рат и мир

И напокон би тако да баш нико не мора да умре, осим ако баш хоће, или се да наговорити. То је јако отежало ратовање, и све већи и већи део свачијег државног буџета је бивао издвојен за психолошка дејства уперена на сопствени народ: dulce et decorum est више није било довољно убедљиво.

Ова продаја је почивала на два елемента. Један је био да се романтизује лик војника као јуначког бранитеља бла бла бла. То није било нарочито тешко; то се ради још од Хомера. Други је био суптилнији: убедити људе да је сваки појединачни живот у суштини безвредан – ваш, а и оних које би требало да једном побијете.

Тежак задатак, али му је рекламологија, више од миленијума након Медисонове авеније, дорасла у лику генија по имену Мени О’Мели. Потка је била суптилна, и тешко би је схватио ко није већ живео вековима, али кад се са ње ољушти Менијев несхватљиви хумор и подилажење суптилним ужицима, који до тридесетог века нису ни име имали, своди се на ово:

Пре хиљаду година, заводили су људе у војску паролом “буди све што можеш”. Али ви сте већ били све што можете. Једино што нисте пробали је да не будете.

Nastavite sa čitanjem… “СФ иза кулиса, завиривање треће.”

Hoću da budem tvoj džukac

Samo tri akorda… ali dovoljno za prašenje…

Ovu stvar sam prvi put čuo u filmu “Dve čađave dvocevke”, pre nekih petnaestak godina… i iako je na mene ostavila utisak svojom jednostavnošću, zaboravio sam na nju čim sam izgustirao album sa soundtrackom. Ponovo sam je čuo pre neko veče, u jednom drugom filmu – “CBGB”. Ono što je zanimljivo je da je, verovatno namerno, u oba slučaja primenjena identična filmska tehnika gde je kamera fiksirana za glavnu osobu u kadru, a cela scena se pomera njegovim kretanjem…

Nastavite sa čitanjem… “Hoću da budem tvoj džukac”

Da nisi merio i lanac sa ribom, a?

Hajde da se prisetimo nekih davnih kultnih filmova. Nećemo to činiti zato što su oni nekad imali veću moć pričanja priče nego ovi danas, već zato što ovi danas imaju manju moć pričanja priče nego oni nekad.

Ne, dragi moji: to nije isto.

Nastavite sa čitanjem… “Da nisi merio i lanac sa ribom, a?”