Prošlo je već tri dana kako je na neko bolje mesto otišao veliki autor naučne fantastike, napetih priča, filmskog i televizijskog stvaralaštva… Stižem da mu odam poštu tek sad. A bio je jedan od mojih junaka u literaturi…
Ray Bradbury (1920-2012) bio je poslednji preostali iz velike SF trojke ABC (Asimov – Bradbury – Clarke). Što pročitah negde: nepošteno je da u listu temeljnih autora žanra ne dospe i Robert A. Heinlein, ali to je neka druga tema. Poenta je da nema popisa najznačajnijih SF autora a da se ne pomene i ime Reja Bredberija, iako je SF bio samo jedan od žanrova u kojima se uspešno pokazao.
Bredberi je bio velemajstor priče. Od “Marsijanskih hronika“, koje su ga u romantično vreme pulp-fiction forme uznele u prvu ligu svetskih autora, plodno je radio u raznim medijima. Njegov roman Farenheit 451 je jedno od obaveznih dela na spisku remek-dela u podžanru distopije; a film koji je Fransoa Trifo uradio po knjizi ide u red najvažnijih SF filmova uopšte.
Moj lični favorit u eklektičnom opusu Reja Bredberija je The Ray Bradbury Theater, TV serija od 65 epizoda kratkih priča koje po senzibilitetu, dramatičnosti i ideji prevazilaze seriju “The Twilight Zone” – ali nije imala tolikog uspeha zato što nije stvorena kao slizačko-populistički sadržaj, nego visokovredno delo TV literature, tamo iz doba kada je televiziju ponekad bilo vredno gledati.
I da me đavo odnese, nemam nijednu zbirku Bredberijevih kratkih priča, a baš bih iz pijeteta uzeo da pročitam neku. Uh, čekaj… Tu mi je negde “Polaris” CD, a tamo se nalazi zbirka “Tetovirani čovek“… Nadam se da je CD još uvek čitljiv…
Sa Bredberijevim odlaskom, završava se jedna era u modernoj literaturi.
Eh, i meni je Bredberi, pored Filipa Dika i Stanislava Lema, jedan od omiljenih pisaca SF-a. Čak mi je jedna od prvih najdražih i knjiga koje su uticale, i još uvek utiču, na mene bila: Farenhajt 451. Srećom ovaj mag je iza sebe ostavio još dosta stvari koje treba pročitati, kao i one koje se svaki put mogu iščitavati. Nažalost na srpsko-hrvatski nije mnogo prevedeno, pa eto prilike za one koji se kunu u SF, a znaju i umeju da prevode, da se bace na posao. Prijatan ti je blog 🙂
Pozdrav!