Now I work for the BBC
Life is not what it used to be…
Letnji dan je odmicao, a Victoria Station je bila sve udaljenija iza kompozicije koja je grabila napred ka Doveru. U kupeu, preko puta mene, sedeo je Nemac duge plave kose, koji je izgledao kao da dolazi sa Woodstocka i pokušavao da otpočne bilo kakav razgovor. Iako je rekao da upravo dolazi iz San Francisca, moje misli su već bile na Balkanu i u Balkanu (kafani). Mesec dana potucanja po Evropi je očas posla prošlo, a ranac je sada bio lak kao pero. Težak je bio kofer sa gomilom ploča koji sam nosio, sve u sebi psujući. Zaista, šta mi je sve to trebalo?
Otvorio sam kofer, pomilovao vinile kao decu koju u to vreme nisam imao, izvadio omot sa natpisom Buggles – Age of Plastic, a u mojoj glavi je opalila klapa i zazvonilo je: Action! Smotao sam Old Holborn i duboko udahnuo…
Kroz glavu su mi prolazile hiljade misli. Sumirao sam putovanje, London je bio svake sekunde sve dalje, a The Buggles su nastavljali da pevaju… Ne onu znanu, “Video Killed The Radio Star“, koja će ući u istoriju kao prva pesma emitovana na MTV-u, već drugu, četvrti singl sa tog albuma, “Elstree“°.
I had a dream on a back lot
I saw my life like a long shot
I smile at faces in a picture parade
of all the stills from the films that you’ve made
and we would see me solo
up there drinking coffee on the G O condo
A Trevor Horn je nastavljao u zaraznom refrenu…
Elstree, Remember me
I had a part in a B movie
I played a man from history
Elstree, look at me
Now I work for the BBC
Life is not what it used to be
…a u mojoj glavi se, i dalje, nastavljao film. Poslednji stih me rezao kao oštar nož, usecajući se u pamćenje sve dublje i dublje. Mislio sam na princa Čarlsa i ledi Dajanu, koji su se par dana ranije venčali, divljinu Walesa koja me je očarala, koncert na kome sam bio, espresso koji mi se smučio i “crvendaće” koji će biti potrošeni na šoljice oprane u kafi na železničkoj stanici u Beogradu.
Topot kopita, koji se prošetao mojom glavom u stereo tehnici, vratio me je u stvarnost. Pomislio sam na Milana Kunderu i njegov opis “žene koja podeća na jahaćeg konja” i nasmejao se.
Na imaginarnom platnu, u sinemaskopu, pisalo je:
________
° Elstree je termin koji se odnosi na više filmskih studija lociranih u Engleskoj, a koji postoje još od početka XX veka. U njima su slavni režiseri (Sidney Lumet, Ken Russell, Stanley Kubrick, George Lucas…) snimili neke od svojih najznačajnijih filmova.
Čestitke mom prijatelju na prvom autorskom prilogu na SP!
Inače, postoji jedna simbolična pojedinost koje sma postao svestan tek maločas: danas je tačno godina kako je objavljen prvi prilog sa prefiksom ‘muzika za popodne’. U tom svetlu, taman je došlo kao poručeno. Nadamo se dobroj muzici i dobrim pričama!
Жив био и добар нам дођио, Зоћо!
Gle slučajnosti: te godine sam i ja kupio nekoliko ploča, međ’ kojima i prvu. Primećujem da posete ovom blogu počinju da deluju na stres, tako što ga smiruju.
Koje godine? Album je iz 1980. godine, a priča iz 1981… 😉
Kao što reče otac jednog mog druga, a pukovnik VBA:
“Ama ima li među tim beogradskim Templarima neko da ne radi za DB?”
Ima li ovde non-Oldwavera? 😉
Mrzim tvoju aritmetiku! 😉