Danas je tačno 224 godine od rođenja jednog od pionira fotografije i Google u to ime objavljuje prikladni doodle.
Louis-Jacques-Mandé Daguerre je rođen 18. novembra 1787. godine u Parizu. Umetnik posvećen arhitekturi i pozorištu, a sa poznavanjem hemije, bio je skoro idealan da se nađe na pomoći Niseforu Nijepsu, kreatoru prve fotografije u današnjem smislu te reči. Dager je nastavio istraživanja nakon Nijepsove smrti (1833) i uskoro razvio postupak koji je nazvao dagerotipija. Zanimljiv podatak koji nalazim na Vikipediji, a za koji nisam znao:
1839. Дагер је представио своју прву дагеротипију. Исте године француска влада је патентирала дагеротипију и омогућила слободну употребу широм света. Луј Дагер је тиме стекао своју пензију.
Zanimljiv vid humanističkog pogleda na svet…
Uglavnom, Dager je stekao slavu svojim principom hvatanja svetlosti na fotoosetljivu ploču. Ako i nije formalni izumitelj fotografije (ta slava, ipak, pripada Nijepsu), možemo reći da je njegov rad i te kako doprineo popularnosti tehnike. A neki njegovi radovi su danas obavezno štivo u istoriji fotografije. Rad koji vidite je iz 1838. i danas se smatra prvom fotografijom na kojoj se vide ljudi. Pomalo zapanjujuće, s obzirom na to da je ekspozicija trajala deset minuta…
Rad koji vidite je iz 1838. i danas se smatra prvom fotografijom na kojoj se vide ljudi. Pomalo zapanjujuće…
Pomalo zapanjujuće? Ja ne vidim nijednog… ljuda… 😯
Mea culpa, trebalo je da dam link na veću fotku.
Prvo isprati fotku u najboljoj raspoloživoj rezoluciji. A onda pročitaj i tekst.
Osim ovog što stoji dok mu dečko čisti cipele, pogledaj deset metara iza i malo levo u odnosu na njega – neka žena stoji pored kandelabra. Pa onda ispred njega, lik sedi na klupi i čita novine. Pa onda mrlja od čoveka pored tog na klupi. I poslednja papazjanija: gornji levi prozor svetle zgrade u prvom planu: kao da neko dete izviruje, mada tu ne možemo biti sigurni.
AHA!
Od čistača sam mislio sam da je seoska pumpa za vodu… 😆