Pre par dana Valex je pronašao curicu. Pronašao sam i ja jednu, pa da se pohvalim. Doduše, samo za gledanje & slušanje, ali ne mari.
U mom slučaju, za sve je kriva Umetnica. Da nije bilo njene ljubavi prema meni & baroku, ne bih našao ni curicu.
Ponekad pomislim da sam promašio epohu u kojoj živim za barem trista godina. Doduše, teško mi je da se zamislim u tadašnjoj kitnjastoj odeći i s perikom na glavi, možda bih bio i neki siromašni dripac, ali bi mi muzika koja se tada svirala i stvarala itekako pasovala. Kao što mi paše tokom celog života.
Za razliku od mene, napaljenog na baroknu muziku koju su stvarali Nemci i Italijani, Umetnica se, kao tanana duša, više interesovala za francuske kompozitore iz tog perioda. Tako mi je otkrila Ramoa i Kuperina, a ja njoj Hacketta i Colosseum. Mene je iznenadila njena ljubav prema kompozitorima koji su slabo pisali za instrument koji svira, a nju zašto se ovi moji ne izučavaju na muzičkim akademijama.
Poslednjih godina pojavila se gomila curica i dečaka koji fantastično sviraju, a repertoaru koji izvode pristupaju sa nekim novim senzibilitetom. Rekao bih rokerskim. Natacha Kudritskaya je jedna od njih. Njeno “čitanje” Ramoove Gavotte iz Svite u A-molu, je… fantastično.
Što bi rekla Milka Babović: Čista desetka za tehniku & umetnički dojam!
Natašin debitantski (?) album je upravo muzika Ramoa. Dajem sebi u zadatak da ga obavezno nabavim.
IT menadžer sa srcem rokera, pronašao je svoju curicu. Divna je zaista, u svakom smislu. Lepo je kad jedna ljubav iznedri drugu, pa bili to Ramo ili Kupren, svejedno. Umetnica sa podrugljivim akcentom na “e” ne bi se složila da Natacha poimanju Ramoa pristupa sa rokerskim senzibilitetom, kao i da je isti prisutan kod “gomile curica i dečaka”, no to je pitanje subjektivnog doživljaja… Slaže se sa ocenom stručnjaka za brojke, za tehniku i umetnički dojam, što ukazuje na visoku sofisticiranost i izgrađen ukus u odabiru kvalitetne muzike. Hvala što si podelio radost slušanja ove izvrsne Curice sa nama.
Stavovi i mišljenja koje iznosim na ovom blogu su lični i ne pretenduju da postanu opšti. Štaviše, uvek sam spreman da ih revidiram posle argumentovane diskusije.
Kao što ste dobro primetili, sve je stvar lične percepcije i subjektivnog doživljaja pa Vaš komentar, kao očigledno kompetentne osobe, smatram dragocenim.
O senzibilitetima izvođača pisaću uskoro, i to na Vašem terenu… Budite žestok kritičar, bez ustručavanja. 🙂
Ako još neko od čitalaca počne da sluša Ramoa i još mu izmamim zadovoljni osmeh, biću srećan. Zbog takvih sve ovo i radimo.
Ars Longa Vita Brevis!